domáca politika zahraničná politika ekonomika bezpečnosť vzdelávanie technológie kultúra
médiá viera rodina zdravie záľuby šport iné
zapalka.sk logo
RSS
prihlasovacie meno:

heslo:


[Registracia]
[Pravidla diskusie]

blogeri

 

najčítanejšie


najdiskutovanejšie

 

Informácie o nových článkoch

 
zadajte svoj e-mail:

SRo: Diskusia o práci parlamentu

> tlač
DISKUSIA O PRÁCI PARLAMENTU (13.12.2007; Rozhlasová stanica Slovensko; Z prvej ruky; 12.30; 30 min.; HRABKO Juraj)

Slovenský parlament má za sebou ďalší rok činnosti. O tom, aký bol končiaci sa rok 2007 v parlamente z pohľadu opozície i koalície diskutovali poslanec za KDH V. PALKO a podpredseda parlamentu za stranu Smer M. ČÍŽ.

Podľa názoru M. ČÍŽA atmosféra v parlamente nie je dobrá, je zbytočne konfrontačná, nevecná a spory často vedú k ideologickým konfrontáciám. Veľmi často sa ako metóda politického boja používa - floskula, stokrát opakovaná lož je pravda a je málo priestoru na zmysluplnú diskusiu. M. ČÍŽA to mrzí, lebo koalícia sa snažila vytvoriť v parlamente korektnú atmosféru. Pokiaľ by mal hodnotiť opozíciu, tak štýl práce SDKÚ hodnotí na štvorku, s KDH aj SMK sa dá diskutovať a im by známku zlepšil o stupeň.

Podľa V. PALKA slovo spolupráca nie je to, ktoré by vystihovalo vzťah medzi vládou a opozíciou. Podľa jeho hodnotenia má koalícia štvorku. Ako pripomenul, opozícia má upozorňovať na chyby vlády a KDH to robí bez akýchkoľvek emócií a nesnaží sa robiť konfrontačnú opozičnú politiku. Situáciu v parlamente ale v negatívnom zmysle ovplyvňujú slová premiéra FICA, ktorý označuje opozíciu za vlastizradcov a tvrdí, že by mali sedieť vo väzení. Ako podotkol V. PALKO, ak bude premiér aj ďalej robiť takúto konfrontačnú politiku, v budúcnosti na to doplatí. M. ČÍŽ na margo premiérových slov dodal, že Smer vníma spôsob, s akým sa nakladalo so strategickým majetkom štátu v minulosti, ako vlastizradný, pričom je to ich pohľad z politického hľadiska. Podľa V. PALKA by však v takomto prípade mali za vlastizradcov označovať v Smere najmä svojich dvoch koaličných partnerov za ich činnosť v rokoch 1994 - 1998.

Pokiaľ ide o koalično-opozičné vzťahy, V. PALKO pripomenul, že ochotu spolupracovať v parlamente je vidno aj na tom, ako vládnuca koalícia načúva tým, ktorí nevládnu a z času na čas ich aj podporí. Táto koalícia však radšej odmietne rozumný návrh opozície, aby podporila podobný návrh koaličného partnera. Ako pripomenul, za rok a pol bol schválený jediný návrh, ktorý predložila opozícia a to deklarácia o hladomore na Ukrajine, ale aj tam prijali ako štvrtého predkladateľa B. ZALU zo Smeru.

M. ČÍŽ poukázal na to, že podľa októbrového prieskumu Štatistického úradu sa dôveryhodnosť parlamentu výrazne zvýšila z 20 na 50 percent. Predpokladá však, že sa pod to podpísalo aj to, že vláda má asi 60-percentnú podporu. Podľa V. PALKA je súčasný parlament reprezentatívnejší ako minulý, lebo neprepadlo toľko hlasov voličov, viac ľudí tam teda vidí svojich zástupcov a iné je preto aj ich vnímanie tejto inštitúcie

Niektoré parlamentom prijaté zákony vyvolali otázniky, či nie sú v rozpore s ústavou, najmä ide o zákon o zdravotných poisťovniach, o druhom pilieri, ale aj tzv. diaľničný zákon. M. ČÍŽ považuje tieto diskusie za logické, pretože v týchto prípadoch ide o veci zásadného ideového stretu medzi koalíciou a opozíciou a ich politickými postojmi. V. PALKOVI v práci parlamentu chýbali veľké témy, preto dúfa, že sa otvoria v roku 2008. Jednou z nich je demografický vývoj na Slovensku, kde by sa v tejto súvislosti malo hovoriť o tom, ako by mala vyzerať nová propopulačná a rodinná politika štátu. Druhou témou KDH bude Slovensko v rámci zjednocujúcej sa EÚ. M. ČÍŽ súhlasí, že problém demografického vývoja treba riešiť, ale najprv treba zaistiť, aby rodina mala svoje zázemie, najmä kde bývať.


doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc.



Informácie o Vladimírovi Palkovi

 
zadajte svoj e-mail:

   
© 2007 zapalka.sk