domáca politika zahraničná politika ekonomika bezpečnosť vzdelávanie technológie kultúra
médiá viera rodina zdravie záľuby šport iné
zapalka.sk logo
RSS
prihlasovacie meno:

heslo:


[Registracia]
[Pravidla diskusie]

blogeri

 

najčítanejšie


najdiskutovanejšie

 

Informácie o nových článkoch

 
zadajte svoj e-mail:

SRo: Diskusia o práci parlamentu

> tlač
DISKUSIA O PRÁCI PARLAMENTU (13.12.2007; Rozhlasová stanica Slovensko; Z prvej ruky; 12.30; 30 min.; HRABKO Juraj)

Slovenský parlament má za sebou ďalší rok činnosti. O tom, aký bol končiaci sa rok 2007 v parlamente z pohľadu opozície i koalície diskutovali poslanec za KDH V. PALKO a podpredseda parlamentu za stranu Smer M. ČÍŽ.

Podľa názoru M. ČÍŽA atmosféra v parlamente nie je dobrá, je zbytočne konfrontačná, nevecná a spory často vedú k ideologickým konfrontáciám. Veľmi často sa ako metóda politického boja používa - floskula, stokrát opakovaná lož je pravda a je málo priestoru na zmysluplnú diskusiu. M. ČÍŽA to mrzí, lebo koalícia sa snažila vytvoriť v parlamente korektnú atmosféru. Pokiaľ by mal hodnotiť opozíciu, tak štýl práce SDKÚ hodnotí na štvorku, s KDH aj SMK sa dá diskutovať a im by známku zlepšil o stupeň.

Podľa V. PALKA slovo spolupráca nie je to, ktoré by vystihovalo vzťah medzi vládou a opozíciou. Podľa jeho hodnotenia má koalícia štvorku. Ako pripomenul, opozícia má upozorňovať na chyby vlády a KDH to robí bez akýchkoľvek emócií a nesnaží sa robiť konfrontačnú opozičnú politiku. Situáciu v parlamente ale v negatívnom zmysle ovplyvňujú slová premiéra FICA, ktorý označuje opozíciu za vlastizradcov a tvrdí, že by mali sedieť vo väzení. Ako podotkol V. PALKO, ak bude premiér aj ďalej robiť takúto konfrontačnú politiku, v budúcnosti na to doplatí. M. ČÍŽ na margo premiérových slov dodal, že Smer vníma spôsob, s akým sa nakladalo so strategickým majetkom štátu v minulosti, ako vlastizradný, pričom je to ich pohľad z politického hľadiska. Podľa V. PALKA by však v takomto prípade mali za vlastizradcov označovať v Smere najmä svojich dvoch koaličných partnerov za ich činnosť v rokoch 1994 - 1998.

Pokiaľ ide o koalično-opozičné vzťahy, V. PALKO pripomenul, že ochotu spolupracovať v parlamente je vidno aj na tom, ako vládnuca koalícia načúva tým, ktorí nevládnu a z času na čas ich aj podporí. Táto koalícia však radšej odmietne rozumný návrh opozície, aby podporila podobný návrh koaličného partnera. Ako pripomenul, za rok a pol bol schválený jediný návrh, ktorý predložila opozícia a to deklarácia o hladomore na Ukrajine, ale aj tam prijali ako štvrtého predkladateľa B. ZALU zo Smeru.

M. ČÍŽ poukázal na to, že podľa októbrového prieskumu Štatistického úradu sa dôveryhodnosť parlamentu výrazne zvýšila z 20 na 50 percent. Predpokladá však, že sa pod to podpísalo aj to, že vláda má asi 60-percentnú podporu. Podľa V. PALKA je súčasný parlament reprezentatívnejší ako minulý, lebo neprepadlo toľko hlasov voličov, viac ľudí tam teda vidí svojich zástupcov a iné je preto aj ich vnímanie tejto inštitúcie

Niektoré parlamentom prijaté zákony vyvolali otázniky, či nie sú v rozpore s ústavou, najmä ide o zákon o zdravotných poisťovniach, o druhom pilieri, ale aj tzv. diaľničný zákon. M. ČÍŽ považuje tieto diskusie za logické, pretože v týchto prípadoch ide o veci zásadného ideového stretu medzi koalíciou a opozíciou a ich politickými postojmi. V. PALKOVI v práci parlamentu chýbali veľké témy, preto dúfa, že sa otvoria v roku 2008. Jednou z nich je demografický vývoj na Slovensku, kde by sa v tejto súvislosti malo hovoriť o tom, ako by mala vyzerať nová propopulačná a rodinná politika štátu. Druhou témou KDH bude Slovensko v rámci zjednocujúcej sa EÚ. M. ČÍŽ súhlasí, že problém demografického vývoja treba riešiť, ale najprv treba zaistiť, aby rodina mala svoje zázemie, najmä kde bývať.


doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc.Informácie o Vladimírovi Palkovi

 
zadajte svoj e-mail:

   
© 2007 zapalka.sk