domáca politika zahraničná politika ekonomika bezpečnosť vzdelávanie technológie kultúra
médiá viera rodina zdravie záľuby šport iné
zapalka.sk logo
RSS
prihlasovacie meno:

heslo:


[Registracia]
[Pravidla diskusie]

blogeri

 

najčítanejšie


najdiskutovanejšie

 

Informácie o nových článkoch

 
zadajte svoj e-mail:

SME: SNS cúva v národných témach

> tlač
SNS cúva aj v národných témach (27.10.2007; Sme; s. 2; Želmová Monika)

Ján Slota hovorí o podraze Pavla Pašku. Jeho vyhlásenie k Černovej však podporil

V upravenej podobe prešiel Lex Hlinka aj Paškovo vyhlásenie k Černovej. Za zákony hlasovala koalícia spolu s opozíciou.

BRATISLAVA. Andrejovi Hlinkovi zákon neprizná titul otec národa, ale naše právo bude uznávať, že "sa mimoriadne zaslúžil o to, že slovenský národ sa stal štátotvorným".

Lex Hlinka včera schválil parlament v okresanejšej podobe, ako ho pôvodne poslanci SNS navrhovali.

V parlamente podľa zákona umiestnia Hlinkovu bustu, ale nebude pod ňou žiadny jeho citát. Zákon tiež uzná mauzóleum Hlinku v Ružomberku za pietne miesto a každý sa v jeho okolí bude povinný "správať s úctou k osobe Andreja Hlinku".

Poškodenie Hlinkovho "dobrého mena" sa trestať nebude.

Za bola ústavná väčšina

Za zákon včera hlasovalo 94 poslancov, čo je ústavná väčšina.

Okrem všetkých poslancov SNS a KDH ho podporilo aj 32 z 50 poslancov Smeru, takmer celé HZDS okrem Milana Urbániho, Jána Kovarčíka, Viliama Vetešku a Kataríny Tóthovej a polovica poslancov SDKÚ. Za bol Mikuláš Dzurinda, proti napríklad Iveta Radičová. Ivan Mikloš sa zdržal. Celá SMK bola proti.

Vyhral Paška, Slota hovorí o podraze

Parlament včera schválil aj vyhlásenie k udalostiam v Černovej, ktorých sté výročie je dnes. Zo štyroch návrhov - SNS, KDH, SMK a Smeru - napokon vyhral ten od predsedu parlamentu a podpredsedu Smeru Pavla Pašku. Hlasovali zaň takmer všetci prítomní poslanci - 140 zo 142.

Paškov návrh v súvislosti so streľbou žandárov do davu ľudí, ktorí protestovali proti tomu, že nový kostol v obci nemohol vysvätiť Andrej Hlinka, a zastavili koč oficiálne vyslaného kňaza, nehovorí o maďarských žandároch, ako chcela SNS, ale o "orgánoch vtedajšieho Uhorska".

Predseda SNS Ján Slota povedal, že Smer mohol zahlasovať za vyhlásenie, ktoré pripravila jeho strana aj preto, že SNS deň predtým hlasovala za zákaz zisku zdravotných poisťovní. "Pociťujem to od pána Pašku ako podraz," povedal Slota po hlasovaní. "Zahlasovali sme, pretože nám nejde o naťahovanie sa, ako asi ide pánovi Paškovi. Pre nás je dôležité, aby sme sa poklonili tým martýrom, nie Paškovi," tvrdil Slota.

Dodal, že sa správa pragmaticky, pretože je technik. "Nemám humanitné vzdelanie a nesprávam sa ako intelektuál."

Predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž povedal, že o žiadny podraz nejde. Paškovi podľa neho záležalo na tom, aby za uznesenie hlasovalo čo najviac strán. Pripomenul, že vyhlásenie k Černovej nie je v programovom vyhlásení vlády.

KDH verzus SNS

V rozprave k obom zákonom sa sporili najmä KDH a SNS.

Vladimír Palko z KDH povedal, že parlament k Hlinkovi schváli vďaka pozmeňovacím návrhom zákon, ktorý má najbližšie k tomu, čo navrhovalo KDH a nie SNS.

Ján Slota v minulosti vyhlásil, že radšej si dá ruku odťať, ako by mal hlasovať za návrh KDH. "To aby ste si chystali klátik a sekerku," povedal Slotovi Palko.

František Mikloško v rozprave predniesol úvahu o tom, že nacionalizmus je už dnes slepou uličkou.

Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj mu povedal, že stále cíti vnútornú potrebu pomáhať svojim priateľom z SMK.

Mikloško mu odpovedal, že Hlinka tiež spolupracoval s maďarskou stranou. To by ho aj podľa Palka diskvalifikovalo na členstvo v SNS, kým na členstvo v KDH by ho diskvalifikovalo len to, že bol katolícky kňaz a kňazi už dnes nemôžu pôsobiť v politike.


doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc.Informácie o Vladimírovi Palkovi

 
zadajte svoj e-mail:

   
© 2007 zapalka.sk