domáca politika zahraničná politika ekonomika bezpečnosť vzdelávanie technológie kultúra
médiá viera rodina zdravie záľuby šport iné
zapalka.sk logo
RSS
prihlasovacie meno:

heslo:


[Registracia]
[Pravidla diskusie]

blogeri

 

najčítanejšie


najdiskutovanejšie

 

Informácie o nových článkoch

 
zadajte svoj e-mail:

SRo: Návrhy vyhlásení k 100. výročiu masakry v Černovej

Články Vladimíra Palka :: 3.10.2007
> tlač
(03.10.2007; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; LACYKOVÁ Alena)

Juraj JEDINÁK, moderátor:

"V parlamente sa množia návrhy vyhlásení k 100. výročiu masakry v Černovej. Svoju predstavu o tom, ako by mal vyzerať text spomienky, už predložila polovica z počtu parlamentných strán - SNS, KDH aj SMK. Dnes sa pridal aj predseda Národnej rady Pavol PAŠKA. Viac informácií má Alena LACYKOVÁ."

Alena LACYKOVÁ, redaktorka:

"Pri streľbe uhorských žandárov do Černovčanov požadujúcich, aby ich nový kostol vysvätil Andrej HLINKA alebo iný slovenský kňaz, zahynulo presne 27. októbra 1907 15 ľudí a desiatky utrpeli zranenia. Pre blížiaci sa termín výročia tejto tragédie sa v parlamente rozpútal doslova boj o konečnú podobu vyhlásenia. Pavol PAŠKA chce presadiť kompromisný návrh."

Pavol PAŠKA:

"Nie je mojím záujmom, aby sme v tejto situácii, bez ohľadu na to, ako ju ponímame, vytvárali opäť nejaký zbytočný trecí priestor."

A. LACYKOVÁ:

"To, že sa napokon v parlamente ocitnú štyri návrhy vyhlásenia, dokazuje, že tragédia v Černovej má svoje miesto v slovenských dejinách - povedal Vladimír PALKO z KDH."

Vladimír PALKO:

"Je možné, že dôjde k nejakým dohodám o nejakom spoločnom texte."

A. LACYKOVÁ:

"Ale to sa podľa neho zatiaľ predvídať nedá. Rafael RAFAJ z SNS však zastáva názor, že tak veľký počet vyhlásení už tragédiu dehonestuje."

Rafael RAFAJ:

"Vidím to skôr reálne v akejsi dohode, len ešte sme stále nenašli mechanizmus, ktorý text bude ten východiskový. Či zoberieme chronologické hľadisko, alebo sa vytvorí nejaká skupina, aby sa vytvoril nový text."

A. LACYKOVÁ:

"Isté je, že Pavol PAŠKA sa chce pokúsiť o dohodu na spoločnom vyhlásení na budúci týždeň. Faktom zostáva, že jednou z hlavných postáv černovskej tragédie je kňaz Andrej HLINKA. Práve návrh zákona o jeho zásluhách už parlament posunul do druhého čítania. S pokusmi o jeho glorifikáciu však dnes vyslovila ostrý nesúhlas Židovská náboženská obec. Jej hovorca Jaroslav FRENEK."

Jaroslav FRENEK:

"Jeho meno je symbolom slovenského fašizmu rokov 39 až 45 a postaviť takúto osobu, ktorá už nie je kontroverzná, ale jednoducho negatívna, do úlohy akéhosi Otca národa, považujeme za odsúdeniahodné."

A. LACYKOVÁ:

"Reaguje Rafael RAFAJ."

R. RAFAJ:

"Vnímam to ako poľutovaniahodné vstupovanie do výsostnej kompetencie poslancov Národnej rady a do zvrchovanej právomoci reprezentantov slovenského národa."

A. LACYKOVÁ:

"Proti prijatiu zákona o HLINKOVI protestujú aj osobnosti verejného života. Iniciátor výzvy a historik Eduard CHMELÁR tvrdí, že katolícky kňaz HLINKA bol netolerantný antisemita všade hľadajúci nepriateľov a ešte si aj často protirečil."

Eduard CHMELÁR:

"Podporoval všetky najhoršie pravicové diktatúry, od HITLERA, cez MUSSOLINIHO až po SALAZARA. HLINKA mal vo svojej strane prakticky monopolné postavenie a postavenie diktátora."


doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc.Informácie o Vladimírovi Palkovi

 
zadajte svoj e-mail:

   
© 2007 zapalka.sk