(03.10.2007; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; LACYKOVÁ Alena)
Juraj JEDINÁK, moderátor:
"V parlamente sa množia návrhy vyhlásení k 100. výročiu masakry v Černovej. Svoju predstavu o tom, ako by mal vyzerať text spomienky, už predložila polovica z počtu parlamentných strán - SNS, KDH aj SMK. Dnes sa pridal aj predseda Národnej rady Pavol PAŠKA. Viac informácií má Alena LACYKOVÁ."
Alena LACYKOVÁ, redaktorka:
"Pri streľbe uhorských žandárov do Černovčanov požadujúcich, aby ich nový kostol vysvätil Andrej HLINKA alebo iný slovenský kňaz, zahynulo presne 27. októbra 1907 15 ľudí a desiatky utrpeli zranenia. Pre blížiaci sa termín výročia tejto tragédie sa v parlamente rozpútal doslova boj o konečnú podobu vyhlásenia. Pavol PAŠKA chce presadiť kompromisný návrh."
Pavol PAŠKA:
"Nie je mojím záujmom, aby sme v tejto situácii, bez ohľadu na to, ako ju ponímame, vytvárali opäť nejaký zbytočný trecí priestor."
A. LACYKOVÁ:
"To, že sa napokon v parlamente ocitnú štyri návrhy vyhlásenia, dokazuje, že tragédia v Černovej má svoje miesto v slovenských dejinách - povedal Vladimír PALKO z KDH."
Vladimír PALKO:
"Je možné, že dôjde k nejakým dohodám o nejakom spoločnom texte."
A. LACYKOVÁ:
"Ale to sa podľa neho zatiaľ predvídať nedá. Rafael RAFAJ z SNS však zastáva názor, že tak veľký počet vyhlásení už tragédiu dehonestuje."
Rafael RAFAJ:
"Vidím to skôr reálne v akejsi dohode, len ešte sme stále nenašli mechanizmus, ktorý text bude ten východiskový. Či zoberieme chronologické hľadisko, alebo sa vytvorí nejaká skupina, aby sa vytvoril nový text."
A. LACYKOVÁ:
"Isté je, že Pavol PAŠKA sa chce pokúsiť o dohodu na spoločnom vyhlásení na budúci týždeň. Faktom zostáva, že jednou z hlavných postáv černovskej tragédie je kňaz Andrej HLINKA. Práve návrh zákona o jeho zásluhách už parlament posunul do druhého čítania. S pokusmi o jeho glorifikáciu však dnes vyslovila ostrý nesúhlas Židovská náboženská obec. Jej hovorca Jaroslav FRENEK."
Jaroslav FRENEK:
"Jeho meno je symbolom slovenského fašizmu rokov 39 až 45 a postaviť takúto osobu, ktorá už nie je kontroverzná, ale jednoducho negatívna, do úlohy akéhosi Otca národa, považujeme za odsúdeniahodné."
A. LACYKOVÁ:
"Reaguje Rafael RAFAJ."
R. RAFAJ:
"Vnímam to ako poľutovaniahodné vstupovanie do výsostnej kompetencie poslancov Národnej rady a do zvrchovanej právomoci reprezentantov slovenského národa."
A. LACYKOVÁ:
"Proti prijatiu zákona o HLINKOVI protestujú aj osobnosti verejného života. Iniciátor výzvy a historik Eduard CHMELÁR tvrdí, že katolícky kňaz HLINKA bol netolerantný antisemita všade hľadajúci nepriateľov a ešte si aj často protirečil."
Eduard CHMELÁR:
"Podporoval všetky najhoršie pravicové diktatúry, od HITLERA, cez MUSSOLINIHO až po SALAZARA. HLINKA mal vo svojej strane prakticky monopolné postavenie a postavenie diktátora."
|