domáca politika zahraničná politika ekonomika bezpečnosť vzdelávanie technológie kultúra
médiá viera rodina zdravie záľuby šport iné
zapalka.sk logo
RSS
prihlasovacie meno:

heslo:


[Registracia]
[Pravidla diskusie]

blogeri

 

najčítanejšie


najdiskutovanejšie

 

Informácie o nových článkoch

 
zadajte svoj e-mail:

aktualne.sk: Harmonizácia daní môže Slovensko poškodiť

Články Vladimíra Palka :: 8.5.2007
> tlač
08.05.2007; www.aktualne.sk; Ekonomika, 10.28

Podľa poslanca za KDH Vladimíra Palka znamenajú daňová suverenita a nízke dane vyššiu zamestnanosť a rast životnej úrovne.

"Slovensko nepotrebuje daňovú harmonizáciu, ale daňovú suverenitu," konštatoval Palko.

Ako dodal, prijatím deklarácie o daňovej suverenite, ktorá je na programe najbližšej parlamentnej schôdze, by národná rada vyhlásila výlučnú právomoc Slovenskej republiky rozhodovať o otázkach daní z príjmov fyzických a právnických osôb.

Súčasne by zaviazala vládu a jej členov, aby o všetkých takýchot právne záväzných "pokusoch" Európskej únie, hlasovali zamietavo.

Palkov názor podporujú aj niektorí odborníci.

Podľa vyhlásenia 20 slovenských ekonómov ide harmonizácia daní z príjmov proti ekonomickým princípom a pre občanov na Slovensku by bola ekonomicky nevýhodná a škodlivá.

"Rôzne daňové systémy v jednotlivých štátoch sú nutnou podmienkou konkurencie, ktorá je zdrojom bohatstva a blahobytu ľudí," konštatovali ekonómovia.

Daňová konkurencia pomáha dobiehať

Daňová konkurencia podľa nich prispela k tomu, že daňové podmienky na podnikanie a investovanie sú na Slovensku priaznivejšie ako v minulosti a pre zahraničný kapitál často výhodnejšie ako tie, z ktorých kapitál pochádza.

"Práve daňová konkurencia umožňuje krajinám ako Slovensko urýchliť dobiehanie starých členov Európskej únie," uviedli ekonómovia vo svojom vyhlásení na podporu Deklarácie o suverenite v priamych daniach s tým, že harmonizovanie daní z príjmov podľa predstáv Európskej komisie by malo pre Slovensko negatívne dopady.

"Slovensko by preto malo odmietnuť akýkoľvek návrh na ďalšie harmonizovanie daní, vrátane návrhu na harmonizáciu daňových základov daní z príjmov právnických osôb," uzavreli ekonómovia.

Pod vyhlásením slovenských ekonómov je podpísaných 20 ekonómov, medzi nimi napríklad viceguvernér Národnej banky Slovenska Martin Barto, riaditeľ Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS Richard Ďurana, bývalý podpredseda vlády SR pre ekonomiku Jozef Kučerák, riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka Martin Chren, ekonóm Klubu ekonomických analytikov Vladimír Zlacký, hlavný analytik UniCredit Bank Viliam Pätoprstý či hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.


doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc.Informácie o Vladimírovi Palkovi

 
zadajte svoj e-mail:

   
© 2007 zapalka.sk