domáca politika zahraničná politika ekonomika bezpečnosť vzdelávanie technológie kultúra
médiá viera rodina zdravie záľuby šport iné
zapalka.sk logo
RSS
prihlasovacie meno:

heslo:


[Registracia]
[Pravidla diskusie]

blogeri

 

najčítanejšie


najdiskutovanejšie

 

Informácie o nových článkoch

 
zadajte svoj e-mail:

Okey: Vladimír Palko v politickej talkshow Slovo do bitky

Články Vladimíra Palka :: 15.4.2007
> tlač
15.04.2007; Rozhlasová stanica Okey; Slovo do bitky; Peter Susko

Hosťom politickej talkshow bol Vladimír PALKO, poslanec Národnej rady SR za Kresťanskodemokratické hnutie. Hlavnými témami rozhovoru boli aktuálne politické udalosti. V súvislosti s návrhom na odvolanie ministra hospodárstva Ľubomíra JAHNÁTKA, ktoré predložila opozícia v piatok do parlamentu, Vladimír PALKO povedal, že opozícia má povinnosť kontrolovať vládu a udržiavať verejnú morálku a morálku verejných predstaviteľov v medziach toho čo sa považuje za morálne a čo je legálne. Keď nejaký minister urobí prešľap, a domnievali sa, že v tomto prípade k tomu prešľapu došlo, tak z toho treba vyvodiť nejaké dôsledky. Bojovať proti korupcii je veľmi konkrétna vec.

Na otázku poslucháča, čo musí vykonať pán DURAY, aby opustil politickú scénu a nevnášal strach medzi Slovákov, Vladimír PALKO uviedol, že on by nešiel tak ďaleko aby niekomu odporúčal či má byť alebo nemá byť v politike. Každý je v tej politike ak má istú dôveru nejakej časti voličov a nejaká časť maďarských voličov reaguje na to čo hovorí pán DURAY.

Pokiaľ to tak bude tak dovtedy bude pán DURAY v politike. Chcel by jedno, aby slovenské politické strany neboli nejakým spôsobom závislé, neboli rukojemníkmi politikov ako je Miklós DURAY. Rukojemníkmi v tom zmysle, že si povedia, že nemôžu nič povedať voči SMK, pretože ich budú potrebovať ako koaličného partnera do budúcej vlády. Takáto politika by bola podľa neho scestná. Dodal, že vtedy sa SMK umierni vo výrokoch, keď sa im dá jasne najavo, že odtiaľ potiaľ.

K otázke národného princípu Vladimír PALKO uviedol, že KDH je kresťanskodemokratická strana, SDKÚ je strana, ktorá je konzervatívno-liberálna a SMK je strana etnická, kde sú maďarskí kresťanskí demokrati, maďarskí liberáli a maďarskí komunisti. Národný princíp je tiež princíp politický. Podľa neho správna politika je tá, ktorá uznáva veľa rozmerov človeka, čiže uznáva ho ako jedinca so svojimi právami, uznáva ho ako člena rodiny, ako člena svojho národa, ako príslušníka nejakého náboženstva alebo ako človeka bez vyznania. Existuje nacionalizmus, ktorý vytrháva národný princíp a stavia ho nad všetky ostatné. Existuje aj nacionalizmus naruby, ktorý častokrát znechutený nacionalizmom vlastne potláča úplne ten národný princíp. Správne nie je jedno ani druhé. Správne je vidieť národný rozmer ako jeden z rozmerov človeka. Na otázku, či by si dobre rozumel s Jánom SLOTOM a s SNS, Vladimír PALKO povedal, že skôr nie, pretože si myslí, že to čo prezentuje SNS je trochu vulgárny nacionalizmus.


doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc.Informácie o Vladimírovi Palkovi

 
zadajte svoj e-mail:

   
© 2007 zapalka.sk