domáca politika zahraničná politika ekonomika bezpečnosť vzdelávanie technológie kultúra
médiá viera rodina zdravie záľuby šport iné
zapalka.sk logo
RSS
prihlasovacie meno:

heslo:


[Registracia]
[Pravidla diskusie]

blogeri

 

najčítanejšie


najdiskutovanejšie

 

Informácie o nových článkoch

 
zadajte svoj e-mail:

Prejav Vladimíra Palka na Sneme KDH v Ružomberku

Prejavy Vladimíra Palka :: 22.10.2005
> tlač
Vážené delegátky a vážení delegáti snemu Kresťanskodemokratického hnutia,

KDH vošlo do štvrtého roka svojej účasti v slovenskej vláde. Nastáva čas bilancovania všetkého, čo sme urobili a čo ešte urobiť chceme.

V histórii KDH sa vinie ako červená niť ochrana takých hodnôt ako sloboda a poriadok v spoločnosti. Sloboda občanov existuje len za predpokladu poriadku v krajine. Sloboda bez poriadku sa mení na tyraniu.

Vďaka tradícii slobody a poriadku KDH často vedie rezort vnútra. Myslím, že sme v tomto rezorte urobili kus dobrej práce.

Polícia nikdy neobjasňovala toľko trestných činov ako v uplynulých troch rokoch a najmä v tomto roku, a to napriek tomu, že počet evidovaných trestných činov chválabohu klesá. Dôveru občanov v policajný zbor sme zvýšili zásadným spôsobom.

Polícia objasňuje podstatne viac trestných činov korupcie ako kedykoľvek predtým. Odráža sa to i na priaznivom hodnotení poklesu korupcie v krajine. Za ekonomické delikty sú stíhaní i prokurátori, sudcovia, politici i podnikatelia.

Úspechom je i boj proti organizovanému zločinu. Pre Špeciálnym súdom stoja veľké organizované skupiny.

Stabilita Policajného zboru sa zvýšila. Obsadenosť miest je najvyššia za posledných desať rokov. Prijímame opatrenia v sociálnom zabezpečení policajtov, ktoré odmeňujú policajtov za to, že chcú slúžiť čo najdlhšie a nie za to, že chcú odísť zo služby.

Zabezpečujeme vstup Slovenska do Schengenského priestoru do roku 2007, aby sme zo Slovenska mohli cestovať do ostatných krajín Únie bez osobných kontrol na hraniciach. Vydávame nové osobné doklady formátu EÚ, a budujeme ochranu slovensko-ukrajinskej hranice

Vieme o nebezpečenstve nekontrolovanej migrácie z iných kontinentov do Európy. Likvidovaním prevádzačských gangov sme znížili nelegálnu migráciu za štyri roky na polovicu.

Zabraňujeme zneužívaniu azylového systému. Slovensko udeľuje azyl len tomu, kto je naozaj v krajine svojho pôvodu prenasledovaný, nie hocikomu, kto hľadá blahobyt.

Stabilizujeme Hasičský a záchranný zbor. Tohto roku sme výrazne zvýšili platy hasičov a záchranárov. Dlhé roky zanedbávaný Hasičský a záchranný zbor vybavujeme modernou novou technikou na európskej úrovni. Áno, tou technikou, za nákup ktorej nás nekompetentne kritizujú niektoré médiá.

Zvýšenou aktivitou na cestách znižujeme následky dopravných nehôd na životy a zdravie našich občanov. Minulý rok bol rokom, kedy zahynulo na našich cestách najmenej ľudí za posledných desať rokov. Investujeme do budovania Integrovaného záchranného systému, pričom na jeho úplné dobudovanie využijeme poistné motorových vozidiel.

Dámy a páni,

o niekoľko chvíľ sa budem uchádzať o vašu dôveru ako podpredseda pre médiá a vonkajšie pôsobenie. Dovoľte mi preto povedať pár slov o médiách. O ich slobode a o poriadku v nich.

Ministerstvo vnútra bojuje proti ekonomickej kriminalite. Príčinou ekonomickej kriminality je kultúra hrabivosti. Nedávno veľký slovenský básnik Milan Rúfus povedal: "Takto pažravé Slovensko, aké je dnes, si nepamätám". Ja dodávam, že dnes nevidím väčší príklad hrabivosti ako sú veľké médiá s ich reality show. Učia ľudí, že peniazom treba obetovať všetko.

Ministerstvo vnútra bojuje proti drogám a proti obchodovaniu so ženami. Veľké médiá v reality show napomáhajú vytváraniu prostredia, v ktorom sa tejto trestnej činnosti darí. Samozrejme, že vždy budú od ministerstva vnútra pokrytecky žiadať, aby proti tejto trestnej činnosti zasahovalo a žiadne výsledky im nebudú dosť dobré.

Problémy však má väčšina médií. Médiám chýba sebareflexia. Ľudovo povedané, médiá sa necítia. V Záhorskej Bystrici pôsobí mediálny gang, ktorý pôsobí na Ministerstvo vnútra už tri roky spôsobom, ktorý nemá obdoby v civilizovanej krajine. Toto mediálne gangsterstvo je pre ostetné médiá nedotknuteľné tabu.

Sú však aj dobré správy. KDH sa odvážilo takéto médium bojkotovať a sme tu, živí a zdraví. Navyše KDH má 11% a milovaná strana tohto médiá 2%. To sa tak stáva. Nepoctivý býva občas i totálne neschopný.

Dámy a páni,

niektoré médiá vyslovujú i morálne súdy aj nad postojom KDH v terajšej menšinovej vláde. KDH bolo za predčasné voľby po súhlase celej koalície. Preto, lebo uprednostňujeme postaviť sa problému menšinovosti čelom. Rešpektujeme názor koaličného partnera SDKÚ, ktorý zvolil pragmatizmus. Ale táto voľba medzi princípom "postaviť sa čelom" a princípom pragmatizmu, je tá istá voľba, ktorá tu bola pred pár rokmi. Bola to voľba medzi prežitím KDH a zánikom KDH v SDK. Médiá, ktoré nás dnes kritizujú, vtedy volili pragmatizmus a zánik KDH v SDK. Dnes od nás chcú, aby KDH riešilo problémy, ktoré podľa nich spôsobuje SDKÚ. Tieto médiá nevedia, čo chcú.

Milí priatelia,

KDH sa teší zo slobody prejavu médií, ktorá je dnes samozrejmosťou. KDH si však želá aj slobodu prejavu o médiách, ktorá samozrejmosťou nie je.

KDH by sa malo zasadiť za vznik nestranného výskumu pôsobenia médií v slovenskej spoločnosti. Nech ho už budú vykonávať štátne alebo neštátne inštitúcie.

Slovensko potrebuje aj nástup novej vlny medzi novinármi. Slovensko potrebuje v médiách úplne novú generáciu mladých rebelov. Rebelov, ktorí odmietnu súčasnú mediálnu plytkosť a súčasný hlavný prúd, ktorý je úpadkový. A táto generácia príde.

A s ňou , milí priatelia, prídu aj ďalšie veľké chvíle Kresťanskodemokratického hnutia.

Ďakujem Vám za pozornosť.


doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc.Informácie o Vladimírovi Palkovi

 
zadajte svoj e-mail:

   
© 2007 zapalka.sk