zapalka.sk -- blog systém www.zapalka.sk

STV 1:Slovenská vláda nedostatočne reaguje na vznik maďarskej gardy

Sekcia Články Vladimíra Palka :: 15.10.2007
 
 
SLOVENSKÁ VLÁDA NEDOSTATOČNE REAGUJE NA VZNIK MAĎARSKEJ GARDY 15.10.2007; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; PREDAJŇOVÁ Andrea

Ľ. BAJANÍK, moderátor:

"Slovenská vláda nedostatočne reaguje na vznik Maďarskej gardy. Podľa poslanca Vladimíra PALKA by malo Slovensko podniknúť razantnejšie diplomatické kroky. Už túto nedeľu by malo zložiť prísahu ďalších 600 členov. Maďarskú gardu založila extrémistická mimoparlamentná strana Jobbik a požaduje ochranu Maďarov pred útokmi Srbska, Rumunska a Slovenska. Navyše sa dožaduje aj revízie hraníc."

A. PREDAJŇOVÁ, redaktorka:

"Poslanec Vladimír PALKO sa odvoláva na Parížsku mierovú zmluvu z roku 1947, ktorá zakazuje vznik polovojenských organizácií v Maďarsku."

Parížska mierová zmluva 10.2.1947, časť druhá, Politické klauzuly, čl. 4:

(Text na obrazovke číta redaktor)

"Maďarsko, ktoré podľa dohody o prímerí urobilo opatrenia na rozpustenie všetkých politických, vojenských alebo polovojenských organizácií fašistického rázu na maďarskom území, sa zaväzuje, že v budúcnosti nebude trpieť jestvovanie a činnosť organizácií tohto druhu."

Vladimír PALKO (KDH), poslanec NR SR:

"Slovenská vláda by mala diplomatickou cestou žiadať od Maďarskej republiky, aby Maďarská republika dodržiavala tento článok Parížskej mierovej zmluvy."

A. PREDAJŇOVÁ:

"Stanovisko šéfa slovenskej diplomacie zostáva aj po dnešku nemenné."

Ján KUBIŠ, minister zahraničných vecí (nominant Smeru-SD):

(Vysielané 27.8.2007)

"Chcem len potvrdiť naše naprosto jasné očakávanie, že vláda Maďarskej republiky a príslušné orgány prijmú všetky opatrenia na zamedzenie extrémizmu tak ako to má byť v demokratickom štáte."

A. PREDAJŇOVÁ:

"Politológ Rastislav TÓTH si myslí, že je najvyšší čas, aby Slovensko konalo."

Rastislav TÓTH, politológ:

"Zapadá to do celého radu takých menších, väčších provokácií, takže slovenská vláda by už mala konečne reagovať. Aj tak je už päť minút po dvanástej."

A. PREDAJŇOVÁ:

"Vláda Ferenca GYURCSÁNYA oficiálne aktivity tohto združenia odsúdila. Maďarské veľvyslanectvo a Slovensku sa dnes už k tejto téme odmietlo vyjadriť.

Maďarská garda nie je žiadnou novinkou. Vznikla v rok 1919 ako organizácia maďarských dôstojníkov krajnej pravice. Aktivizovala sa najmä v roku 1938 v čase maďarskej územnej revízie."

Ladislav DEÁK, historik:

"Boli to polovojenské organizácie, vycvičené ako prepadové jednotky. Prepadávali československú hranicu, zúčastnili sa aj okupácii južného Slovenska v novembri 38."

A. PREDAJŇOVÁ:

"O Maďarskej garde sa hovorí už aj na pôde Európskeho parlamentu. Slovenskí eurposlanci za Ľudovú stranu - HZDS totiž predložili vyhlásenie proti existencii tejto polovojenskej organizácie. Ak ich deklaráciu podpíše väčšina eurposlancov, dostane sa toto vyhlásenie do všetkých členských štátov únie."


zapalka.sk -- blog systém www.zapalka.sk
© 2007 zapalka.sk