domáca politika zahraničná politika ekonomika bezpečnosť vzdelávanie technológie kultúra
médiá viera rodina zdravie záľuby šport iné
zapalka.sk logo
RSS
prihlasovacie meno:

heslo:


[Registracia]
[Pravidla diskusie]

blogeri

 

najčítanejšie


najdiskutovanejšie

 

Informácie o nových článkoch

 
zadajte svoj e-mail:

STV: Na zasluhách Andreja Hlinku sa zhoduje väčšina poslancov NR SR

Články Vladimíra Palka :: 18.9.2007
> tlač
18.09.2007; Televízna stanica STV 2; Správy a komentáre; 21.30; ZÁVODSKÝ Branislav

B. ZÁVODSKÝ, moderátor:

"Parlament posunul do druhého čítania návrh zákona o zásluhách Andreja HLINKU. V Národnej rade boli dva podobné návrhy. Poslanci podporili ten, ktorý pripravila Slovenská národná strana. Za návrh z dielne Kresťanskodemokratického hnutia koalícia nehlasovala.

V štúdiu vítam poslancov Národnej rady Jozefa RYDLA za Slovenskú národnú stranu a Vladimíra PALKA za Kresťanskodemokratické hnutie.

Poďme teda priamo k veci, zákon o Andrejovi HLINKOVI spôsobil aj trošku roztržku medzi vašimi dvomi stranami. Prečo ste sa hneď od začiatku nedohodli, prečo bolo nutné prichádzať s dvomi návrhmi zákonov. Inak, pán RYDL, zrovna pán PALKO to hodnotil ten váš návrh, ako to, že ste sa trošku neskoro zobudili a pripravili svoj."

J. RYDLO, poslanec NR SR (SNS):

"Ja som zástanca politických zákonov, aby keď ide o záujem národa a štátu, aby bola nechcem povedať taká falošná jednota, ale chcem, aby boli prijímané celým spektrom, ktoré je v Národnej rade zastúpené."

B. ZÁVODSKÝ:

"Prečo ste sa teda nepridali..."

J. RYDLO:

"Prečo sme sa nepridali, to ja vám na túto otázku neodpoviem. Je možné, že sa troška cez tie prázdniny neskoršie zobudili, ale netreba to myslím si nejako tragicky brať, pretože dôsledok je ten, výsledok je ten, že Národná rada Slovenskej republiky v druhom resp. v treťom čítaní prijme zákon o pocte pre Andreja HLINKU."

V. PALKO, poslanec NR SR (KDH):

"Keby KDH nepodalo svoj návrh zákona o zásluhách Andreja HLINKU, tak SNS by nepodalo svoj, pretože jednoducho by ich to nenapadlo. SNS sa zobudila v tom okamihu, kedy KDH zverejnilo, že podalo tento návrh a vtedy sme videli, boli sme toho svedkami, ako SNS veľmi náhlivo začalo pripravovať svoj návrh zákona, aby to stihlo a mali na to niekoľko hodín. Ale, prosím. Treba povedať jednu vec, že čím si niekto chce viac uctiť Andreja HLINKU, tak tým menej by si ho mal privlastňovať ako majetok svojej strany. KDH tak nekoná. Preto aj KDH podporilo náš návrh zákona o zásluhách Andreja HLINKU a takisto sme podporili dneska v prvom čítaní návrh zákona, ktorý pripravili poslanci za SNS. Pretože si myslíme, že ak je to tak, ako hovoril pán poslanec, no tak by sme sa nemali navzájom sporiť, mali sme podporiť obidva návrhy zákona a v druhom čítaní hľadať nejakú dohodu."

B. ZÁVODSKÝ:

"Čo hovoríte na tie výhrady, že je to trošku taká agitácia v úvodzovkách Kresťanskodemokratického hnutia naháňania voličov z košiara, z elektorátu SNS..."

V. PALKO:

"Ja sa priznám, že takýmto námietkam vôbec, vôbec nerozumiem a sa nimi nezaoberám. O Andreja HLINKU by sme sa nemali sporiť kto ho môže alebo nemôže podporiť. No a ja som považoval dnešný postup SNS za malichernosť. Ale, prosím, to je ich politika, a je to nie možné, aby národná politika vyzerala iba takto. Ale v každom prípade sme radi, a to je posledná veta, ktorú poviem, sme radi, že aspoň jeden z týchto zákonov bol schválený v prvom čítaní a veríme, že bude schválený aj v čítaní druhom a treťom, a my ho podporíme."

B. ZÁVODSKÝ:

"Čiže vaša reakcia, ale s mojou otázkou, a to súvisí aj s tým, čo hovorí pán PALKO, pretože to boli aj slová vašich poslancov o tom, že KDH teda nemá témy, hľadá a ich a tak načiera do vôd tém, ktoré sú dlhodobo, aby som to povedal aj presne, dlhodobo a jednoznačne patria SNS. Patrí Andrej HLINKA Slovenskej národnej strane?"

J. RYDLO:

"Pozrite sa, ja musím na to reagovať čo povedal môj kolega PALKO. Po prvé, prvá podpredsedníčka parlamentu pri odhaľovaní pomníka Andrejovi HLINKOVI v Ružinove v Bratislave povedala veľmi jasne, že Slovenská národná strana vyvinie úsilie v legislatívne úsilie. Predseda strany Ján SLOTA to povedal v Ružomberku na pripamätúvaní výročia Andreja HLINKU. To, že by Slovenská národná strana nebola podala zákon, pán PALKO, ma nepoznáte, ja by som bol takýto zákon určite bol podal, keby nebol..."

V. PALKO:

"Ale do 100. výročia..."

J. RYDLO:

"...nemajte strach. Nejde o to 100. výročie Černovej či to stihneme alebo nestihneme. Dôležité je, že ten zákon tuná je, dôležité je, že slovenská Národná rada sa týmto zákonom dneska zaoberá a dôležité je to, že ak si dobre pamätám, bolo 91 poslancov, ktorí hlasovali za, to znamená..."

B. ZÁVODSKÝ:

"O chvíľočku by sme sa dostali aj priamo dnu do toho návrhu zákona, aby ste povedali teda ešte aj konkrétnejšie, ale v tejto chvíli je pri telefóne aj šéf poslaneckého klubu Strany maďarskej koalície Gyula BÁRDOS.

Pán BÁRDOS, povedzte, ako vy reagujete na návrh tohto zákona, pretože podľa vášho šéfa Pála CSÁKYHO, v tejto chvíli takýto zákon na Slovensku potrebný nie je. Prečo?"

Gy. BÁRDOS, predseda poslaneckého klubu SMK:

"Ja súhlasím s pánom predsedom CSÁKYM a videli ste aj teraz, že sú to vlastne preteky o voliča a rok po voľbách a tri roky pred voľbami takýto určitý boj sa začal a myslím, že nie je to správne, nie je to dobré a divák nepotrebuje si urobiť alebo nepotrebuje k tomu komentár, lebo to, čo počul teraz z úst jedného a druhého poslanca, hovorí jasnou rečou, že jedná sa o naháňanie voličských hlasov. A čo sa týka tohto konkrétneho zákona, my sme sa vyjadrili, že podľa nášho názoru nie je potrebné a nie je celkom ani správne, podľa historických osobností alebo kvôli nim prijať zákon. A Lex HLINKA je takýmto zákonom a preto náš názor je taký, že nie je to potrebné a mali by sme sa zaoberať inými otázkami, ktoré pre voličov, to je jedno, že z ktorej strany, myslím, že na prvom mieste."

B. ZÁVODSKÝ:

"Ďakujem za názor. Toľko názor Strany maďarskej koalície.

Čiže skúste vysvetliť obsah toho zákona, sú tam veci, na ktorých už napríklad dnes netrváte ako trestnoprávna zodpovednosť voči tomu, kto by nejakým spôsobom urážal pamiatku Andreja HLINKU, ale sú tam aj také veci, v tom vašom návrhu zákona, ktorý prešiel, ako to, že Andrej HLINKA by mal byť považovaný, mal by mať tú česť považovaný za otca národa. Skúste sa obaja teda vyjadriť k tomu, prečo ten zákon v dnešnej dobe."

J. RYDLO:

"Prosím vás, tieto názory sú úplne scestné. Slovenskému parlamentu predsa nikto nebude diktovať, kto má byť slovenským parlamentom poctený..."

B. ZÁVODSKÝ:

"Iste, o tom rozhodujete vy, poslanci, svojou väčšinou, čiže skúste sa venovať tomu zákonu..."

J. RYDLO:

"Ale chcem povedať toľko. Ten zákon je veľmi korektný z môjho hľadiska. Treba povedať, že prvý zákon na poctu Andreja HLINKU bol podaný v autonómnom sneme ešte v januári 1939. To znamená, nie je to prvá iniciatíva, nie je to jediný zákon, ktorý je prijatý na poctu. Bol prijatý zákon na poctu generála ŠTEFÁNIKA, v českom parlamente bol prijatý zákon na poctu prezidenta MASARYKA, na poctu prezidenta BENEŠA. Prepáčte, prečo by Slováci nemohli takej osobnosti, ktorá sceľuje toto národné spoločenstvo vzdať hold, úctu, ako je Andrej HLINKA. Podľa môjho náhľadu, po roku 1989 samozrejme boli inakšie možno problémy, ale jednou z prvou povinností slovenskej politickej garnitúry malo byť už vtedy Andreja HLINKA vyhlásiť za otca národa."

B. ZÁVODSKÝ:

"Pán PALKO, ako je to s vami, podporili ste návrh, vyjadrili ste sa..."

V. PALKO:

"V tom sa zhodujeme, takýto zákon sa prijíma pri výminočných príležitostiach, 100. výročie Černovej je takou príležitosťou a pre výnimočné osobnosti Andrej HLINKA je takou výnimočnou osobnosťou. Čiže s pánom BÁRDOSOM ja som nesúhlasil, jednoducho národné témy sú sväté a zaujímavé nielen pre Strany maďarskej koalície v súvislosti s maďarskou menšinou. Predsa Slováci majú svoje veľké národné témy a tie pestujú."

B. ZÁVODSKÝ:

"To znamená, že môžme to vnímať tak, že aj Kresťanskodemokratické hnutie teda bude podporovať ďalej ten návrh zákona."

V. PALKO:

"No, nebyť našej iniciatívy, tak pri 100. výročí Černovej by nebol schválený žiadny zákon o zásluhách Andreja HLINKA. Samozrejme že podporíme aj keď je z dielne SNS."

B. ZÁVODSKÝ:

"Ďakujem za rozhovor."


doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc.Informácie o Vladimírovi Palkovi

 
zadajte svoj e-mail:

   
© 2007 zapalka.sk