domáca politika zahraničná politika ekonomika bezpečnosť vzdelávanie technológie kultúra
médiá viera rodina zdravie záľuby šport iné
zapalka.sk logo
RSS
prihlasovacie meno:

heslo:


[Registracia]
[Pravidla diskusie]

blogeri

 

najčítanejšie


najdiskutovanejšie

 

Informácie o nových článkoch

 
zadajte svoj e-mail:

STV 1: Vladimír Palko a Marek Maďarič v relácii O 5 minút 12

Články Vladimíra Palka :: 15.4.2007
> tlač
15.04.2007; Televízna stanica STV 1; O 5 minút 12; Branislav Závodský

Minister kultúry M. MAĎARIČ a poslanec opozičného KDH V. PALKO diskutovali v relácii o niektorých udalostiach na vnútropolitickej scéne.

Po 21 rokoch výstavby odovzdali do užívania novú budovu SND, výstavba stála päť miliárd korún. Podľa ministra MAĎARIČA je dobré, že sa táto budova dokončila a zostala v rukách divadla. Podčiarkol, že národné divadlo je hodnotou, ktorú nemožno spochybniť a ako také si zaslúži dôstojný stánok. V. PALKO s týmto názorom súhlasil a pripomenul, že KDH sa vždy zasadzovalo za to, aby bola táto budova dokončená. Verí, že ministerstvo pomôže divadlu aj pri odstraňovaní niektorých nedostatkov, ktoré na stavbe ešte sú. M. MAĎARIČ odmietol úvahy, že by financovanie SND ochudobnilo ostatné kultúrne ustanovizne. Podčiarkol, že kultúra musí dostať toľko financií, aby sa dalo financovať aj divadlo na požadovanej úrovni aj ostatné kultúrne stánky. Informoval tiež, že ministerstvo neplánuje odpredať pozemky, ktoré sú v okolí divadla, s nimi majú iné plány, napr. by tu mohlo vyrásť multimediálne centrum. Na rozdiel od ministra však V. PALKO otázku, či na SND nebudú doplácať iné oblasti, považuje za oprávnenú aj preto, že rozpočet kultúry išiel výrazne dolu.

Opozícii sa nepodarilo odvolať ministra JAHNÁTKA za jeho výroky o korupcii v obchode so zbraňami. Podľa slov V. PALKA výsledok hlasovania nebol prekvapením, opozícia si však plnila svoju kontrolnú funkciu, keďže výroky ministra boli neudržateľné, lebo hovorili o legalizácii peňazí na úplatky. Odmietol, že by si opozícia týmto krokom chcela zvýšiť svoje preferencie. V. PALKO pripustil, že KDH môže podať návrh na odvolanie ministra HARABINA aj za spôsob, akým jeho rodina využíva služobné auto. M. MAĎARIČ pripomenul, že v minulosti, keď opozícia podávala návrhy na odvolanie ministrov, bolo to za ich skutky, teraz však išlo o vyjadrenia, ktoré médiá a opozícia interpretujú inak ako boli myslené, čo je zásadný rozdiel. Dodal, že minister neurobil žiadnu obsahovú a vecnú chybu, iba neformuloval presne svoje názory, čím dal možnosť opozícii, aby si ich vysvetlila po svojom. Pokiaľ ide o ministra HARABINA, ten podľa neho konal adekvátne.

Po zvolení P. CSÁKYHO do vedenia SMK navrhol V. PALKO, aby sa opozičné strany istú dobu nestretávali. Ako v tejto súvislosti dodal, nemožno mlčať k výstrelkom, ktoré z SMK prichádzajú len preto, že v budúcnosti bude vzájomná spolupráca potrebná. Územná autonómia a spochybňovanie Benešových dekrétov nepatria do rámca vzájomného porozumenia, tieto témy treba jasne odmietnuť a tak viesť SMK k tomu, aby sa umravnila. Nemožno totiž pripustiť, aby sa tieto požiadavky stupňovali až tak, že sa stanú z hľadiska ďalšej vzájomnej spolupráce vážnou prekážkou. M. MAĎARIČ rozumie postupu V. PALKA aj preto, že v predvolebnom súboji v SMK vyšli najavo fakty, ktoré doteraz B. BUGÁR úspešne tlmil. Všíma si, že z SMK už začínajú vychádzať znepokojujúce radikálne názory a tá sa posúva k neštandardným politickým stranám.


doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc.Informácie o Vladimírovi Palkovi

 
zadajte svoj e-mail:

   
© 2007 zapalka.sk