domáca politika zahraničná politika ekonomika bezpečnosť vzdelávanie technológie kultúra
médiá viera rodina zdravie záľuby šport iné
zapalka.sk logo
RSS
prihlasovacie meno:

heslo:


[Registracia]
[Pravidla diskusie]

blogeri

 

najčítanejšie


najdiskutovanejšie

 

Informácie o nových článkoch

 
zadajte svoj e-mail:

HN: V KDH sa bojuje o vedenie

Články Vladimíra Palka :: 23.2.2007
> tlač
23.02.2007; Hospodárske noviny; s. 3; Novotná Tatiana

Boj o vedenie KDH graduje. Po ohlásenom zápase o post lídra hnutia odštartoval súboj o podpredsedu pre ekonomiku. Vladimír Palko, ktorý je zatiaľ jediným oficiálnym kandidátom na post predsedu, včera predstavil svoju druhú "pravú ruku" - donedávna riaditeľ mediálneho odboru KDH a zástupca hnutia v Prezídiu FNM Milan Krajniak. Svojej pozície sa však nemieni vzdať ani súčasný ekonomický podpredseda KDH Július Brocka. Ten HN potvrdil, že sa o ňu bude uchádzať. "Nevidím dôvod, prečo by som sa nemal o funkciu opätovne uchádzať."

Prekvapené KDH.

Krajniaka si Palko vybral, pretože už v minulosti spolupracovali pri tvorbe ekonomického programu KDH. "Napríklad v roku 2001 na programe zníženia nezamestnanosti Veľký tresk a v roku 2002 to bol práve on, kto priniesol projekt rovnej dane." Šéfku poslancov KDH Máriu Sabolovú Krajniakova kandidatúra prekvapila. "Nikdy to nebol človek, ktorý by aktívne vstupoval do práce KDH." Politológ Peter Horváth si nemyslí, že sa Palko pri výbere Krajniaka rozhodol správne. Podľa neho má väčšie šance Brocka, ktorý je viac známy ako ekonomický expert KDH. Osud kandidátov však bude závisieť voľby predsedu.

Prezentácia Palkovho kandidáta na podpredsedu a časti ekonomického programu pritom opäť odkryla napäté vzťahy v KDH. Vedenie KDH nepustilo Palka na pôdu centrály - novinárov si tak pozval na Bratislavský hrad. "Rešpektujem takéto rozhodnutie, ale nepripisujem tomu nijaký význam," povedal pre HN.

Vedenie nesúhlasí.

Súčasné vedenie KDH pritom rozhorčilo Palkovo správanie. "Nepovažujem to za správne, aby sa vnútrostranícke veci prezentovali cez tlačové konferencie," reagovala Sabolová. Súčasný predseda Pavol Hrušovský zatiaľ oficiálne nepovedal, či sa bude o svoju pozíciu uchádzať opäť. Mal by tak urobiť na budúci týždeň na rade KDH. V kuloároch sa pritom už špekulovalo, že Hrušovský kandidovať nebude a navrhne, aby KDH ďalej viedol Július Brocka. Ten to však zatiaľ rázne odmietol.

Kandidát na podpredsedu KDH pre ekonomiku Milan Krajniak pre HN:

Kedy ste začali spolupracovať s Vladimírom Palkom?

- Poznáme od roku 1993. Priatelili sme sa a poznali sme aj svoje politické názory. V roku 1998 to bol práve on, kto ma oslovil, aby som prišiel pracovať do KDH.

Vy ste vraj Palka presvedčili o správnosti rovnej dane. Trvalo vám to dlho?

- V čase, keď sme s ňou prišli, bola myšlienka rovnej dane realizovaná v dvoch krajinách sveta, teda bolo ju možné politicky realizovať.

S návrhom sme vyšli na jar 2002, stretli sme sa so zdržanlivými reakciami politikov aj odbornej verejnosti. Ale do roka a do dňa bol návrh realizovaný.

Kedy ste sa rozhodli, že budete kandidovať na post podpredsedu KDH pre ekonomiku?

- V novembri 2006.

O svoj post sa chce uchádzať aj súčasný podpredseda pre ekonomiku Július Brocka.

Aké máte šance?

- Svoje šance si netrúfam odhadnúť, ale keby som si myslel, že ich nemám, nešiel by som do toho.


doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc.Informácie o Vladimírovi Palkovi

 
zadajte svoj e-mail:

   
© 2007 zapalka.sk