domáca politika zahraničná politika ekonomika bezpečnosť vzdelávanie technológie kultúra
médiá viera rodina zdravie záľuby šport iné
zapalka.sk logo
RSS
prihlasovacie meno:

heslo:


[Registracia]
[Pravidla diskusie]

blogeri

 

najčítanejšie


najdiskutovanejšie

 

Informácie o nových článkoch

 
zadajte svoj e-mail:

KORZÁR: Vladimír Palko: Radikalizmus nie je moja metóda

Články Vladimíra Palka :: 27.1.2007
> tlač
27.01.2007; Prešovský korzár; s. 4; Kizek Marián

POLITIKA. Exminister vnútra vyčíta svojmu nástupcovi Kaliňákovi spolitizovanie polície

Košice - S avizovanou podporou od Jána Čarnogurského začal poslanec KDH Vladimír Palko svoje "turné" po regiónoch, kde chce štruktúry kresťanských demokratov presvedčiť o tom, že práve on je najvhodnejším kandidátom na post šéfa strany. S exministrom vnútra Dzurindovej vlády sme sa porozprávali nielen o týchto ambíciách.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post šéfa KDH?

- Chcem, aby strana bola silná a akcieschopná. Za 17 rokov pôsobenia v politike sme dokázali veľké veci. Boli sme v čele zápasu s komunizmom a mečiarizmom, no niekedy mám pocit, že členovia KDH neveria tomu, že by sme mohli hrať aj v budúcnosti prvé husle v politike. Pri trochu rozumnej politike a rozhodnosti môžeme byť stranou medzi 10 * 15 percentami. A to stačí na veľmi významné miesto v budúcej vláde. Zároveň sa musíme stať stranou, ktorú budú ľudia považovať za kompetentnú v ekonomickej oblasti. My sme priniesli myšlienku rovnej dane, avšak médiá ju pripisovali SDKÚ, čo je aj poučenie pre nás, že naše vlastné myšlienky musíme viac propagovať. Prioritne by som sa preto v KDH zameral na prezentáciu myšlienok v ekonomickej oblasti.

Ako vidíte svoje šance v súboji s doterajším predsedom Pavlom Hrušovským, ktorý zrejme bude chcieť pokračovať v tejto funkcii?

- Nechcem sa porovnávať so žiadnymi potenciálnymi kandidátmi. Ide najmä o to, aby sme v strane ukončili obdobie neistoty, ktoré tuje od volieb. Teší ma, že v KDH nie je nejaký vnútorný boj a ani som doteraz nepostrehol, že by tu boli nejaké krídla. Ľudí, ktorí sú pevne rozhodnutí, či už pre doterajšie vedenie alebo pre mňa je síce dosť, ale sú naozaj takí, ktorí starostlivo zvažujú. A práve o ich podporu chcem bojovať. Rozdiel by bol možno v tom, že akákoľvek spolupráca so Smerom nie je alternatívou s KDH. Naopak, mám vieru v to, že KDH má naviac. A za túto vieru som položil na váhy celú svoju kariéru. To nie je a ani nesmie byť štýl KDH, aby sme čakali, kto bude najsilnejší a k tomu sa pridáme. My musíme byť stranou prvej kategórie, teda takou, ktorá bude rozhodovať o osude krajiny.

Čo by sa teda zmenilo v politike KDH?

- Musíme si ponechať témy, v ktorých sme boli silní doteraz, ale nesmieme zabúdať byť aj národno-konzervatívnou stranou. Aj preto si myslím, že KDH musí podporovať členstvo SR v EÚ, ale zas zabráni oslabovaniu suverenity štátov. Aj preto som presadzoval v KDH koncepciu daňovej zvrchovanosti v priamych daniach. Mojím cieľom je orientovať sa aj na tzv. konzervatívnu solidaritu, čiže by išlo o solidaritu medzi generáciami, medzi chudobnými a bohatými regiónmi. Bližšie by som to však konkretizoval až neskôr.

Na rozdiel od relatívne umierneného Hrušovského vám však prischol imidž radikálneho politika...

- Radikalizmus nie je moja metóda. Bol som rázny, ale to je aj tým, že častokrát bolo potrebné niečo urobiť alebo sa vyjadriť ku kontroverzným témam a väčšinou to prischlo mne. Veľmi rád by som občas takúto úlohu prenechal niekomu inému, no žiaľ, niekedy nebolo komu... No nemyslím si, že by moja rétorika by mala byť v niečom prekážkou v tom, aby som bol predsedom KDH.

Už vyše pol roka je šéfom ministerstva vnútra Robert Kaliňák. Ako hodnotíte jeho doterajšie pôsobenie?

- Z jeho krokov som nebol prekvapený, lebo som videl, že prichádza s predstavami, ktoré nie sú reálne. Okrem toho nový minister musel prehodnotiť niektoré výroky, ktoré uvoľňovali morálku v Policajnom zbore. Teraz už aj sám vie, že si ich už nebude môcť dovoliť. Mrzí ma však, že sa nevedel ostro postaviť proti snahám o spolitizovanie polície zo strany HZDS a SNS. Je tu také podozrenie, že sa pán Kaliňák niektorým týmto tlakom podvolil. Mám na mysli najmä odvolanie viceprezidenta PZ Ladislava Spišiaka. Za mojich čias ma nikto ani len nepodozrieval, že politicky sfarbujem Policajný zbor. Len v roku 2002 chcel P. Rusko politicky nominovať riaditeľa Finančnej polície a fo som okamžite odmietol, odvtedy takéto pokusy prestali.

Vy ste tiež odvolali Jozefa Šáteka, hoci predtým ste mu dali odmenu...

- To však bolo moje osobné, nie politické rozhodnutie. Za dobré veci, ktoré urobil som mu dal odmenu a za zlé nasledovalo odvolanie.

Už onedlho by ste mali predstúpiť pred súd v prípade korupčnej aféry bývalého košického viceprimátora Eugena Čuňa. Čo im poviete?

- Všetko k tomuto prípadu som však vlastne už povedal, takže asi nič nové. Neviem, prečo súd chce, aby som bol vypočutý, ale samozrejme túto povinnosť si rád splním. Tento prípad bol pre mňa zaujímavý len tým, že svedok, ktorý sa rozhodol vypovedať proti pánovi Cuňovi, oslovil aj istého človeka, ktorý poznal mňa. A cez toho človeka sa informácia o tom, že pán Merjavý chce vypovedať, dostala aj ku mne. Ja som to potom oznámil policajným orgánom a ďalej to už všetci poznajú.

Čuňo naďalej trvá na tom, že za jeho prípadom mohla byť v tom čase snaha zdiskreditovať SDKÚ. Čo si to tom myslíte?

- V žiadnom prípade to tak nebolo. Keď som bol ministrom, polícia, prokuratúra a súdy riešili v mnohých politických stranách, či už v SDKÚ, SMK, HZDS alebo aj u nás v kauze Pavla Bielika. Ja som sa v týchto prípadoch vždy staral len o to, aby polícia postupovala nestranne a bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Tak to bolo aj v prípade pána Čuňa a neviem o tom, že by policajné orgány urobili v jeho prípade nejaké pochybenie.


doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc.



Informácie o Vladimírovi Palkovi

 
zadajte svoj e-mail:

   
© 2007 zapalka.sk